Connect with us

ÖNEMLİ GÜNLER

Dünya Böbrek Günü

Published

on

Böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla tüm dünyada her yıl mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır.

Böbrek ve Böbreği Korumanın Önemi
Böbreklerimiz vücudumuzun boşaltım sistemini oluşturarak kandaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Ayrıca böbrek hastalığı ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur.
 
Kronik böbrek hastalığının olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkin yolu hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı olmalıdır. Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin toplumumuz tarafından benimsenmesi ve uygulanması hastalığın büyük oranda kontrolünü sağlayacaktır. Bunun için;
 
– Tuzun azaltılması,
–  Sağlıklı Beslenme ve ideal vücut ağırlığının korunması,
– Düzenli egzersiz yapılması,
– Yeterli su içilmesi,
– Sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılması,
– Düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması,
– Gelişi güzel ilaç kullanılmaması,
– Kişisel temizliğe dikkat edilmesi,
– İdrarın uzun süre tutulmaması gerekmektedir.

 
Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, obezite, ileri yaş ve ailede böbrek hastalığı olan kişiler böbrek hastalığı için yüksek risk altındadır. Birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarının bazılarında da hayat tarzının değiştirilmesi kişiyi hastalıklardan korumaya yardımcıdır.
 
 

Yaklaşık 2 yıldır SÜPER AKTÜEL sitesinde editorlük yapan Cemil YILDIRIM, BİLİM ve SAĞLIK köşesinde yazılar yazmaktadır.

Advertisement
Advertisement

POPÜLER