Connect with us

Bodrum’da rezervasyonlar her sene hızlıca %100 seviyesine ulaşıyor. Bodrum Beach Club ‘lar her zamanki gibi tatilcilere hazırlanıyor ve bu yılda muhteşem eğlencelerin konserlerin ve harika partilerin olacağı bir çok mekan hakkında aradığınız bilgileri sizler için Bodrumdaki tüm kaliteli Beach ve Plajların Giriş ücretlerini ve mekanların özelliklerini araştırdık.

Bodrum’da nerede denize girilir? 67 mavi bayraklı plajı ile, Bodrum ülkemizin en mavi bayraklı beldelerinden olunca “Bu da soru mu canım, maviyi ilk gördüğün yerde soyunmaya başla” diyebilmek isterdik ancak sahilleri parselleyen işletmeler ve yazın 10 milyonu görebilen nüfus nedeniyle, yazın Bodrum’da deniz keyfi yapmak mücadeleli bir hal alabiliyor.

Bodrum Bibeach Club Giriş Ücreti

Bodrum’un en nezih ve en kaliteli beach mekanlarından biridir. Denizi ve Doğası ile harika bir mekandır. Fiyatları maalesef diğer beachlere göre daha yüksektir. Ortalama 1 Kola ve Hamburger 75 TL civarındadır. Mekan genellikle iş adamları ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir. Personel çok saygılı ve eğitimlidir.

Bibeach Club Giriş Ücreti : 50 TL ‘dir . Otopark ücreti 20 TL dir.

Bibeach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Eskiçeşme Mahallesi Şapel Sok. Mavi Otel Yanı No: 29L Bardakçı – BODRUM
Telefon:+90 533 016 86 03

Bodrum Xuma Village & Beach Giriş Ücreti

Giriş ücreti olarak Bodrum plajları arasında en uygun olan mekanlardan biridir. Yeme içme fiyatları konusunda bilgi vermem gerekirse 1 hamburger ve 1 kola ortalama 60 TL civarındadır. Kıvanç Tatlıtuğ ‘un en çok tercih ettiği mekandır. Taze meyvelerden yapılan Frozenleri ile meşhurdur. Mekanda bir çok ünlü ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle Tiyatro ve dizi oyuncuları mekanı tercih etmektedir.

Xuma Village & Beach Giriş Ücreti : 80 TL ‘dir .

Xuma Village & Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Küdür Cd. No:810 Yalıkavak/Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 385 47 75

Bodrum Kuum Beach Giriş

Mekan aslında bodrumun en pahalı bir o kadarda en sakin mekanı diyebiliriz. Mekanda çok fazla parti yapılmamakta. Gündüzleri pop müzik çalmaktadır. Hafta sonları Happy Hour Saatlerinde Ozan Doğulu ile güzel saatler geçirebilirsiniz. Fiyatlar diğer beach clubler gibi pahalıdır. Ortalama 1 Kola ve Hamburger 60 TL civarındadır. Türk Telekom Prime üyelerine indirim yapılmaktadır. Genellikle Orta yaş grubu mekanı tercih etmektedir.

Kuum Beach Giriş Ücreti : 200 TL ‘dir . Otopark ücreti 20 TL’dir.
Kuum Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Kumbahçe Atatürk Cd. No:150 Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 311 00 60

Bodrum Maça Kızı Beach Giriş

Bodrumun en meşhur plajlarından biride Maça Kızı’dır. Genellikle ünlülerin ve iş adamlarının tercihidir. Bir çok sanatçı burada localarında denize girer ve eğlenirler. Müzik hiç susmaz ve eğlence sabah başlar gece biter. Eda Taşpınar buranın müdavimlerimdendir. Fiyatlar pahalıdır. Ortalama bir yemek 100 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Loca fiyatları ise 1000 TL den Başlamaktadır. Denizi çok temiz ve dalgasızdır. Son 2018 Haziran ayında kapılarını açmasıyla birlikte yine mantı lahmacun ve kola fiyatları ile gündeme gelmiştir. Bir müşterinin 2 mantı ve 2 kola için 250 TL ödediği ile başlayan haberler yakında dahada artacaktır.

Maça Kızı Beach Giriş Ücreti :Yok Fakat 150 TL Harcama Limiti Vardır .

Maça Kızı Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Narçiçeği Sokak Göltürkbükü Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 311 24 00

Bodrum Sebastian Beach Club Giriş Ücreti

Bodrumdaki Hande Yener’in mekanı… Müzik sesi hiç eksik olmuyor. Ayrıca Hande Yener Haftanın 4 günü burada… Sebastian Beach Club gençlerin yeni adresi. Yeme içme fiyatları ise 1 Kola 1 Hamburger 75 TL civarında. Deniz olarak biraz vasat. Loca fiyatları 750 TL den başlamakta.

Sebastian Beach Club Giriş Ücreti : 100 TL ‘dir . Otopark Vale ücreti 20 TL ‘dir.

Sebastian Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Sk. No:22 Yalıkavak Bodrum/Muğla
Telefon: +90 542 325 07 77

Bodrum Alkoçlar La Boutique Beach Giriş 

Ailecek Bodrumda tatil için ideal bir mekan. Bebekli ailelerin ilk tercih ettiği Beachlerden biri. Zaten butik oteller arasında en iyisi seçilmiş bir mekanın plajı. Kötü olması beklenmemeli. Balık konusunda çok usta aşçılara sahipler. Otelde konaklayan müşterilerine giriş ücretsiz. Localar 500 TL den başlıyor. Müzik yayını sakin ve pop müzik ağırlıklı. Deniz olarak Bodrumda en güzel ve en temiz plaja sahip.

Alkoçlar La Boutique Beach Giriş Ücreti : 100TL Harcama Limiti Vardır.

Alkoçlar La Boutique Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Torba Mah. Hoşgörü sokak No:1 Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 367 19 70

Bodrum La Plaj Giriş Ücreti

Hadise ve Kerimcan Durmaz sayesinde ünlenmiş bir mekandır. Fakat damsız giriş yapılabildiği için çok sayıda erkek ziyaretçisi bulunmakta. Gün boyunca Müzik eksik olmamaktadır. Çok sayıda ünlü mekanı tercih etmektedir. Genellikle 18 yaş altı gençlerin uğrak mekanı olmuş durumda. Yeme içme konusunda ise diğer plajlar gibi pahalı. Ortalama 1 Hamburger ve Kola ücreti 75 TL civarında. Localar 500 TL ‘den başlamaktadır.

La Plaj Bodrum Giriş Ücreti : 100 TL ‘dir . Vale ücreti 20 TL’dir.

La Plaj Bodrum Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Tilkicik caddesi 101. sk Yalıkavak/Bodrum
Telefon: +90 530 945 01 96

Bodrum Maki Beach Giriş Ücreti 

Maki beach Bodrumun en uygun Beachlerinden biri. Deniz olarak ise en iyilerinden diyebiliriz. Sakin be huzurlu bir ortam arıyorsanız Maki Beach tam size göre. Fiyat olarak ise diğer beachlerden çok daha uygundur. ! Hamburger ve Kola Ortalama Olarak 30 TL civarındadır. Genellikle kafa dinlemeyi tercih eden tatilcilerin mekanıdır. Hafif bir müzik yayını vardır. Parti verilmemektedir.

Maki Beach Giriş Ücreti : 70 TL ‘dir . Maki otelde kalanlar ücretsiz faydalanmaktadır.

Maki Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Keleşharımı mevkii Türkbükü/Bodrum
Telefon: +90 252 377 61 05

Bodrum No:81 Otel & Beach Giriş Ücreti

Gündüzleri gayet sakin geceleri ise son derece eğlenceli bir mekandır. Fiyatlar ise Bodrum fiyatı. Ortalama bir yeme içme 80 TL civarında tutmaktadır. Diğer plajlar gibi iç içe geçmiş bir mekan değildir. son derece geniş ve ferahtır.Genelde Tiyatro oyuncuları ve Mankenler mekanı tercih etmektedir.

No:81 Otel & Beach Giriş Ücreti : 100 TL ‘dir .
No:81 Otel & Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Bağarası Mah. 104. Sk. No:6 Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 377 61 05

Bodrum Hilton Turkbuku Resort & Beach Giriş Ücreti

Rüştü-Işıl Reçber ile bol bol reklamı olan mekandır. Aslında Bodrumun en kaliteli beachlerinden biri diyebiliriz. Arkanızda orman karşınızda muhteşem bodrum denizi ile harika bir tatil için kesinlikle tercih edilmesi gereken bir mekandır. Fiyatlar yeme içme ortalama 80-1000 TL civarında tutmaktadır. Genellikle iş adamları ve ünlü sanatçılar bu mekanı tercih eder.

Hilton Bodrum Turkbuku Resort & Beach Giriş Ücreti : 200 TL ‘dir .

Hilton Bodrum Turkbuku Resort & Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Saplı Koyu Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 311 01 50

Bodrum Flamm Beach Giriş Ücreti

Bodrumun gözde ve kaliteli mekanlarından biridir.250 metrelik sahili ,iskelesi ve ağaçlık alanları ile muhteşem bir ortama sahiptir. Fiyat olarak orta seviyededir. 50 ile 100 TL arasında yemek yiyebilirsiniz. Semizotlu karpuzlu salatası meşhurdur. Genellikle bodrum müdavimlerinin uğrak yeridir. Genç kesim tercih etmektedir. Müzik hiç susmaz ve her an sürpriz aktiviteler ile güzel bir tatil geçirmenizi sağlarlar…

Flamm Beach Giriş Ücreti : Yok Fakat Rezervasyon Gereklidir. İçeride 150 TL Kişi Başı Harcama Limiti vardır.

Flamm Beach Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Yalı Mahallesi 30. Sk. Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 357 76 00

Bodrum Sarnic Beach Club Giriş Ücreti

Bordrumun en renkli mekanlarından biridir. Sahili biraz yosunludur fakat deniz temizdir. Genellikle futbolcular tercih eder. Yemekleri ve kokteylleri son derece harikadır. Alkollu Frozen konusunda son derece başarılıdırlar. Yeme içme fiyatları ise ortalama Bodrum fiyatlarıdır. Hamburger ve Kola ortalama 50 ile 70 Tl arasında tutmaktadır. Kaliteli bir mekan arıyorsanız kesinlikle tercih edilesi bir mekandır. Localar 500 TL’den başlamaktadır.

Sarnic Beach Club Giriş Ücreti : 100 TL Harcama Limiti Vardır.

Sarnic Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Bitez Mahallesi Bodrum/Muğla
Telefon: +90 530 034 34 34

Bodrum Isis Beach Club Giriş Ücreti

Sakin ve temiz bir deniz arıyorsanız Isis Beach Club tam size göre. Gündüzleri tam bir kafa dinleme yeri. Ailecek gelebileceğiniz ve rahat edebileceğiniz bir mekandır. Fiyatları ise diğer club fiyatlarından düşüktür. Ortalama 1 Hamburger ve Kola için 40 TL ödersiniz. Tamamen kumsala kurulmuştur ve hizmet eden personel çok nazik ve kibardır. Genellikle Orta yaş üstü tatilcilerin tercih ettiği bir mekandır.

Isis Beach Club Giriş Ücreti : 100 TL ‘dir .

Isis Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Gümbet Mahallesi, Turkuaz Sok. 8/10 Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 319 66 66

Bodrum Bianca Beach Club Giriş Ücreti ve Ayrıntılar

Manzara temiz hava güzel bir deniz ilk tercihiniz ise Bianca Beach Club tam size göre. Fiyat olarak ta diğer mekanlara göre çok daha uygun. Ortalama bir Kola ve Hamburger fiyatı 30 TL civarında. Alkollu içecekler ise 20 TL den başlıyor.

Bianca Beach Club Giriş Ücreti : 100 TL harcama Limiti vardır.

Bianca Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Göltürkbükü Mahallesi Akdeniz Cad. No:35 Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 357 74 74

Bodrum 3S Beach Club Giriş Ücreti 

Bodrumun kafa dinleme plajlarından biri . Barında Alkollu Frozenleri çok başarılı. Fiyat olarak diğer mekanlara göre çok daha uygun. Hamburger ve Kola ortalama 25 TL civarında. Mekan genellikle Turistlerin ve çevredeki Otellerin müşteri tarafından tercih edilmekte.

3S Beach Club Giriş Ücreti : 50 TL ‘dir .

3S Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Bitez Köyü Balcılar Mevkii Bodrum
Telefon : +90 252 363 8001

Fink Beach Club Giriş Ücreti ve Ayrıntılar

Happy Hour Partileri ile meşhur bir mekan. Aslında ilk zamanlar çok fazla ünlüler takılırdı fakat son zamanlarda gençlerin uğrak mekanı haline geldi. Fiyatlar diğer mekanlara göre çok daha uygun. Eğlence tüm gün boyunca sürüyor. Müzik yayını hiç kesilmiyor. Belli saatlerde Canlı müzik bile mevcut. Fakat yinede diğer mekanlara göre daha sakin. Denizi ise biraz yosunlu.

Fink Beach Club Giriş Ücreti : 80 TL ‘dir . Otopark ücreti 20 TL ‘dir.

Fink Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Ortakentyahşi Mahallesi Müskebi Caddesi Bodrum/Muğla
Telefon: +90 252 358 58 88

Bodrum Zayo Beach Club Giriş Ücreti

Bodrum Yalıkavak’ta muhteşem bir deniz sakin bir beach club arıyorsanız Zayo Beach tam size göre… Bir çok ünlününde yaz boyunca uğrak yeri olacağa benziyor. Ağırlıklı olarak gençlere hitap eden beach club uygun fiyatlı giriş ücreti ile de diğer beachlerden ayrılıyor. Ayşe Hatun Önal , Edis ,,İrem Derici gibi ünlüler sık Zayo Beach’te konser verecekler…

Fink Beach Club Giriş Ücreti : 40 TL ‘dir . Otopark ücreti 20 TL ‘dir.

Fink Beach Club Adres Telefon ve Rezervasyon Bilgileri:
Adres: Yalıkavak Mah. Çökertme Cd. No:22, 48400 Bodrum/Muğla
Rezervasyon ve Bilgi Telefon: 0542 325 07 77

Advertisement

GÜNCEL

Yılbaşı

Published

on

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcıdır. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır.

Türkiye’nin de kullandığı dünyanın en yaygın takvimi olan Gregoryen takvime göre 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı olarak kabul edilir.
 
Takvimlere göre yılbaşı günleri
 Gregoryen takvimine göre yılbaşı, 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gecedir.
 
Hicri takvime göre yılbaşı Muharrem ayının 1’inci günüdür.
 
İbrani takvimine göre kutlanan yılbaşına Roş Aşana denir. Yahudilere göre bu gün, evrenin yaratılışını temsil eder. Bu takvim bir Ay takvimi olduğu için Gregoryen takvime göre Roş Aşana her yıl değişik bir tarihte kutlanır.
 
Çin takvimine göre yılbaşı her yıl ilk kameri ayının Yeni Ay gününde kutlanır. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de yılın en önemli bayramı olarak kabul edilir.
 
İran takvimine göre yılbaşı, baharın gelişi olan Nevruz’la kutlanır. Miladi takvime göre 20 veya 21 Mart’tır.
 
 

Continue Reading

GÜNCEL

Çanakkale Deniz Zaferini Anma Günü

18 Mart Çanakkale zaferi, Türk milletinin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için savaştığı, I. Dünya Savaşının sonucunu etkileyen, dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olan savaşların sonucudur.

Published

on

3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden bir seri deniz savaşları Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

Çanakkale zaferi Türk milletinin gurur duyduğu, dönüm noktalarından biridir. 18 Mart Çanakkale zaferi, Türk milletinin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için savaştığı, I. Dünya Savaşının sonucunu etkileyen, dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olan savaşların sonucudur.

I. Dünya Savaşı devam ederken, Çanakkale boğazının askeri ve ticari önemi, adaların cazibesi ve boğazı geçerek İstanbul’u ele geçirme arzusu bulunan İtilaf devletlerinin harekete geçmesiyle başlayan savaş, şanlı tarihimize kahramanlıkların yaşandığı bir destan olarak geçti.

İtilaf devletlerinin stratejik öneme sahip olan boğazı ele geçirme niyetlerinin altında yatan sebepler arasında, Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul’u ele geçirerek savaştan çekilmesini sağlamak, Almanların ilerleyişine engel olmak ve müttefikleri olan Çarlık Rusya’sına denizden gereken yardımı yapma arzusu gelmektedir.

Çanakkale zaferine ulaşmamızı sağlayan aşamalar nelerdir?

Gerileme dönemine girmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nu ele geçirme arzusuyla, İngiltere ve Fransa 3 Kasım 1914 tarihinde Bozcaada’dan boğaza girdiler. Bölgeden İngilizler Ertuğrul ve Seddülbahir tabyalarına, Fransızlar ise Orhaniye ve Kumkale tabyalarına havan topu ile ateşe başladılar. Cephaneliğin isabet almasıyla, çok sayıda askerimiz şehit oldu.

İngilizlerin komutanı Amiral Carden, Çanakkale boğazında gösteriler yaparak boğazı geçmeye çalıştı. 24 Kasım 1914 tarihinde Fransız denizaltısı topçularımızın saldırısına uğradı. 2 Aralık 1914 tarihinde İngiliz denizaltısının yaptığı deneme de, Mesudiye zırhlımız batırılmış ve 24 askerimiz şehit edilmiştir. 

19 Şubat 1915 tarihinde düşman gemileri uzun menzilli atışlarla, boğaza girmek istemişlerdir. Orhaniye ve Ertuğrul tabyalarının ateş açmasıyla bocalayan İtilaf devletleri, boğazı ele geçirememe sebebi olarak gördükleri hava koşullarının düzelmesini beklemek istediler. Düzenlenen yeni saldırılarda da başarı sağlanamayınca 17 Mart 1915 tarihinde Amiral Carden görevden alınarak, yerine Robeck getirildi. Robeck 18 Mart 1915 tarihinde boğazda saldırı düzenleyip, İstanbul’a gireceğini duyurdu. Çanakkale müstahkem mevkii komutanımız Albay Cevat Çobanlı 17 Mart gecesi boğazda mayın döşenmesi için emir verdi. Emri alan Binbaşı Nazmi bey, Nusret mayın gemisiyle boğaza on birinci hatta 26 mayın döşedi. Bununla boğazdaki mayın sayısı 400’ün üzerine çıkmış oldu.

18 Mart günü boğaza giren Fransız ve İngiliz donanmasının ilk grubu Queen Elizabeth zırhlısı, İnflexible, Agamemnon ve Lord Nelson savaş gemileri, ikinci grubu Qcean, Wengeance Majestic, İrresistible savaş gemileri, üçüncü grubu ise Bouvet, Prince, Suffren savaş gemilerinden oluşmaktaydı. Boğazı rahatlıkla geçebileceklerini düşünen savaş gemileri ateşe başladılar. Hamidiye  istihkamlarını hedefleyen düşmanların, Dardanos bataryalarına doğru yönelmesine çalışılmış. Bunda başarı sağlayan ordumuz, Dardonos tabyasına yapılan saldırılara karşı koydu.

Mesudiye tabyası da ateş hattına girerek düşmana karşı ateşe başladı. Hamidiye’nin yardımıyla düşmanlara göz açtırılmadı. Bir saat kadar süren bombardıman sonunda tabyalarımız zarar görse de, Robeck Fransız savaş gemilerini geri çekip, İngiliz savaş gemilerini ileriye sürmeye başlamış. Boğaza döşenen mayınlar sebebiyle Suffren ve Bouvet hasar almış ve Hamidiye bataryamızın ateşine maruz kalmıştır. 

Bu olayı Çanakkale geçilmez kitabının yazarı şu şekilde anlatmıştır; ”saat 13:45’de Suffren’in gerisindeki Bouvet müthiş bir patlamayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanıp yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerin söylediğine göre, bir tabak suda nasıl kayıp giderse, o da öylece kayıp gitti.”

Düşmanların boğazdaki mayınları temizlemek için gönderdikleri tarayıcılara ateş açan tabyalarımız bunda başarılı olup, düşmanların geri çekilmesine neden olmuştur.

Savaş gemilerinden İrresitible, İnflexible, Agamemnon ve Queen Elisabeth büyük hasar gördü. Boğazı aşamayan düşmanlar, Çanakkale boğazının geçilemeyeceğini anlamış oldular. İtilaf devletleri bu kez karadan çıkarma yapmayı denediler. Kara savaşlarında düşmanın hangi bölgeden geleceği konusunda yapılan fikir alışverişinde, Mustafa Kemal Seddülbahir ve Kabatepe görüşünü savunurken, Alman komutan Von Sanders Anadolu yakası ve Bolayır yönünden çıkarma yapılacağı görüşünü sundu. Sonunda Bolayır ve Anadolu yakası uygun görülerek, askerler bu bölgeye yerleştirildi.

Ancak düşmanlar, Mustafa Kemal’in öngördüğü Kabatepe ve Seddülbahir üzerinden 25 Nisan sabahı saldırıya başladı. Mustafa Kemal 19. Tümen komutanı olarak Kocaçimen ve Conkbayır’da savaştı. Cephanesi tükenen askere ”süngü tak” emri verip, ”Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içerisinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” diyerek tarihteki en büyük siper savaşını başlatmış oldu. 18 metre aralıklı siperlerde bulunan askerler vuruldukça, yerini yeni askerler alıyordu. Conkbayır’a ilerleyen düşmanlar, dalgalar halinde geliyordu. Anafartalar Grup Komutanlığına atanan Mustafa Kemal, savaşta aldığı şarapnelle göğsünden vuruldu. Cebinde bulunan saat sayesinde bundan yara almadı. 

Türk ordusunun her cephede aldığı başarılar karşısında, düşman bozguna uğratıldı. Çanakkale savaşının en önemli kara savaşlarının yapıldığı cepheler, Bolayır, Seddülbahir, Beşike, Kabatepe, Conkbayır, Anafartalar ve Arıburnu’dur. Anafartalar ve Arıburnu cepheleri 19-20 Aralık’ta, Seddülbahir ise 8-9 Ocak’ta düşmanlardan arındırılmıştır. 1915 bahar aylarında büyük umutlarla bölgeye gelen düşmanlar, 1916 kış aylarında büyük bir bozguna uğratılmıştır.

Çanakkale zaferini sonuçları nelerdir?

Yenilgiye uğrayan, beklediğini alamayan İngilizler ve Fransızlar bölgeden geri çekildiler. 18 Mart 1915 tarihinde yaşanan Çanakkale zaferi, Türk toprakları üzerinde yapılan hesapları alt üst eden dönüm noktası olarak tarihe geçti. Napolyon’un söylediği ”İstanbul bir anahtardır. İstanbul’a egemen olan dünyaya hükmedecektir.

Eğer Rusya, Çanakkale Boğazını ele geçirecek olursa, Tulon, Korfu ve Napoli kapılarına dayanmış olacaktır.” sözü, Fransızların boğazlar üzerindeki hassasiyetini anlatmaya yetecektir. Uluslararası ilişkilere yön veren boğazlar bu savaşların sonunda Türk hakimiyetinde kalmaya devam etmiştir. Zaferle birlikte savaşın olumsuz etkileri de silinmiştir. Tarihimizde önemli bir yere sahip olan bu savaşlar, Mustafa Kemal’in askeri dehasını gösteren gerçeklerdir. Savaştaki cesareti, aldığı kararlar ”Anafartalar Kahramanı” olarak ilan edilmesine ve Kurtuluş Savaşımızın başlamasına katkıda bulunmuştur. 

Çanakkale Savaşına katılan ulusların hepsi, her yıl anma törenleri düzenleyerek bu savaşı hatırlamaktadır. Özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya bu savaşlardan oldukça fazla etkilenmiştir. Avustralya devletinin temelleri bu savaşla atılmıştır. Anzakların burada yaşadıkları  olaylar sebebiyle, her yıl çıkarmanın olduğu 25 Nisan tarihi ulusal tatil ilan etmişlerdir.  Ayrıca her yıl Anzak Koyunda törenler düzenleyerek, şehitlerini anmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla 18 Mart günü Çanakkale Şehitlerini Anma günü olarak kabul edilmiştir.

Dünyanın bir felaket ve başarısızlık olarak gördüğü bu savaş, Türk Milleti adına Çanakkale zaferi ismiyle tarihe geçmiştir. Atatürk’ün dediği gibi, ” Çanakkale zaferi ve diğer zaferler de Türk komutasının, Türk askerinin eseridir.” Bu savaşta hayatını kaybetmiş olan askerlerimizi hürmetle anıyoruz.

Continue Reading

GÜNCEL

Tıp Bayramı

Padişah 2. Mahmut zamanında, 14 Mart 1827 tarihinde, “Tıphane-i Amire” ve “Cerrahhane-i Amire” adları altında modern tıp eğitimi veren okullar kuruldu.

Published

on

“Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

14 Mart 2005 — Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanıyor.

Tıbbın ilk insanla birlikte başladığı söylense de, genelde kabul görmüş olan ilk tıp büyüğü Aesculapius’dur. Kendisinden ilk kez İlyada’da Homeros bahsetmiştir: “Çağır Asklepios oğlunu, kusursuz hekimi” demektedir. Önce Zeus’un gazabıyla yıldırım çarpmasıyla öldürülen Asklepios daha sonra yine Zeus tarafından tıp tanrısı olarak ilan edilir.

Tıp amblemlerinde yer eden, temeli doğu kültürüne dayanan ve tarihi M.Ö. 3000′ lere uzanan yılan figürü de, Asklepios ve O’nun asası ile bütünleşmiştir. Hatta Asklepios sözcüğünün grekçe “Askalabos” sözcüğünden geldiği söylenir ki, bu da yılan anlamına gelir. Ve Asklepios’un şifa veren gücünü yılandan aldığı, halkın da adaklarını Asklepios’a değil de bu yılana sunduğu söylenir.

Öyle ya da böyle, yılanlı asası ile Asklepios tıp tarihinin önemli dönemeçlerinden birini tutan bir sembol olarak yerini almıştır. 

Mitolojiden öte, yaşadığı kesin olarak bilinen ve hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören ise Hippocrates olmuştur. M.Ö. 460–450 yılları arasında Kos adasında doğan ve babası da doktor olan Hipokrat’ın tıbba katkıları ve getirdiği felsefe dünya tıp çevrelerince hâlâ kabul görür ve bu sebeple birçok ülkede hekimler mezun olurken “Hipokrat Andı” adı altında meslek yemini ederler.

KİŞİLER DEĞİL DE OLAYLAR YÖN VERMİŞ

Osmanlı tıbbı 15. ve 16. yüzyıllara kadar İslam tıbbının etkisi altında kalmış. Bu sırada batıda 14. yüzyılda İtalya’da başlayan Rönesans 15. ve 16. yüzyıllarda bütün Avrupa’ya yayılmış. Tıp alanında da birçok buluş ve ilerlemeler kaydedilmiş. Osmanlı’da ise 17. yüzyıldan itibaren her sahada ortaya çıkan bozulmalar tıp eğitiminde de kendini göstermiş ve tıp medreseleri eskisi kadar yeni bilgilerle donatılmış hekimler yetiştiremez olmuş. Ayrıca batıda yazılan Latince, İtalyanca, Almanca tıp kitaplarını hekimler takip edememişler, dil bilen sayısının az olması, matbaanın Osmanlı’ya geç giriş ve kitap basmanın 1729’da başlamasından dolayı kitaplar tercüme edilmemiş ve yeterince basılamamış. Az sayıda bazı Osmanlı hekimleri ve bilim adamları kendi çabaları ile dil öğrenerek bu yenilikleri takip etmişler ve bu bilgileri de katarak kendi kitaplarını yazmışlar. Ama bu bilgileri yine de hekim adaylarına yeterince iletememiş.

  1. yüzyıla geldiğinde durum tıp eğitimi açısından pek iç açıcı değilmiş. Tıp medreseleri eski parlak dönemlerini kaybetmiş, hatta bazıları kapanmış. Bu arada ortalığı azınlıklardan ve Avrupa’dan gelen, yabancı hekimler sarmış. Mütabbib (tabip olmayan sahte hekim) hekimler serbest hekimlik yaparak, orduda da görev alarak birçok insanın ölümüne sebep olmuşlar. Bunların önlenmesi için birçok ferman çıkarılmışsa da engel olunamamış. Çünkü yeterli tıp eğitimi verilmediği gibi yeterli sayıda hekim yetiştirilemiyormuş. İtalyanca ve Fransızca bilen az sayıda hekim gelişmeleri takip ederek çevresinde yararlı olmaya çalışmışlar. Bunlardan Şanizade Mehmet Ataullah (1771–1826), Mustafa Behçet Efendi (1774–1834) gibi büyük hekimler bu durumdan çok rahatsız olmuşlar ve yeni tıbbın tıp eğitimine girmesini savunmuşlar.

III. Selim zamanında yeni tıp eğitimi veren, bir Tıphane açılması düşünülmüş. Teşrih (anatomi) yasağından dolayı ulemadan çekinen III. Selim buna cesaret edememiş, Rumlara tıp fakültesi kurmaları için izin vermiş. (1805). O dönemin hekimbaşısı 21 yaşında ilk hekimbaşılığını yapan Mustafa Behçet Efendi’ymiş. Bu dönemde de yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane kurulması için çaba sarf etmiş, ama amacına ulaşamamış. Nitekim Mustafa Behçet Efendi, II. Mahmut zamanındaki hekimbaşılığı sırasında (53 yaşında) tıp eğitiminin düzeltilmesi için yeniden büyük bir çaba içine girmiş ve 1827 yılında bu amacına ulaşmış.
Sultan II. Mahmut 1826 yılında uzun zamandır uğraştığı bir meseleyi halletmiş. Düzeni tamamen bozulmuş olan yeniçeri Ordusu’nu ortadan kaldırıp (17 Haziran 1826) yeni bir ordu kurmuş (Askair-i Mansure-i Muhammediye). Bu yeni orduya bir hekim ve cerrah yetiştirilmesi gerekiyormuş. Bunu fırsat bilen hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi 26 Aralık 1826’da II. Mahmut’a, arada da üç dilekçe vererek, yeni tıp okulunun kurulmasının amacını, bu okulun nasıl ve nerede kurulacağı konusunda teklifini yapmış ve Padişah da onaylamış. 

14 MART 1827’DE TIP OKULU AÇILDI

Bizde tıp bayramının ne zaman kutlanacağı, ya da hangi tarihle ilişkilendirilmesi gerektiği sorusu ancak yakın tarihimizde cevap bulabilmiş. Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş. Bu şekilde, tıp tarihimizde 14 Mart yerini almış. Aynı bina içinde Tıphane ve Cerrahhane eğitimlerini ayrı ayrı yapıyormuş. Tıp eğitimi o yıllar batıda olduğu gibi dört yılmış, son sınıfta hocalar tarafından usta ve yetenekli olanlar tesbit edilerek sınava alını ve başarılı olanlar askeri hastanelere veya ordunun tabur alaylarına muavin tabip unvanı ile tayin ediliyorlarmış. Orada bir hekimin gözetiminde birkaç sene çalışıp deneyim kazandıktan sonra da serbest hekim oluyorlarmış. 

Tıphane-i Amire 1827’den 1836’ya kadar Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağında gündüz eğitimi yapıyormuş. 1836 yılında Sarayburnu’ndaki Askeri Kışla’ya (Otlukçu Kışlası’na) taşınmış. Ayrı binada eğitim gören Cerrahhane de burada tıp eğitimi ile birleşip, eğitim yatılı hale getirilmiş. Bu binanın yetersiz hale gelmesi ile Galatasaray’daki Enderun ağaları okulu tekrar elden geçirilip duzenlenmiş ve Tıbbiye 1839’da Galatasaray’ya taşınmış. Bu okula Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane adı verilmiş. 

Bu okulun 17 Şubat 1839’da açılışı Sultan II. Mahmut tarafından yapılmış ve eğitiminde yeni düzenlemeler getirilmiş. Eğitim dili Fransızca olmuş ve öğrenci alınmaya başlanmış. Eğitim dilinin Fransızca olması zamanla hekim sayısında azalmaya yol açmış. Nitekim 1867 yılında Türkçe tıp eğitimi yapan Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye (Sivil Tıp Mektebi) açılmış. 1870 yılında da askeri tıp okulunda dersler Türkçeleşmiş. 1878 yılında şimdiki Sirkeci Tren İstasyonu yanındaki Demirkapı Askeri Kışlası’na taşınmış. 1894 yılında Sultan II. Abdülhamit’in emriyle Haydarpaşa’daki Tıbbiye Binası inşa edilmeye başlanmış. Bu görkemli binaya 6 Kasım 1903’te taşınılmış. Önce Askeri Tıbbiye sonra, Sivil Tıbbiye taşınmış ve 1909 yılında iki mektep birleştirerek Darülfünun Tıp Fakültesi olmuş. 

İLK KUTLAMA 1919’DA

İlk tıp bayramı 14 Mart 1919’da, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmış. 

1933’de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi’ne dâhil olmuş. Peşinden de 1945’te Ankara Tıp Fakültesi, 1954’te Ege Tıp Fakültesi kurulmuş. Derken bugünlere gelinmiş…

NEDEN TIP BAYRAMI KUTLUYORUZ?

Ülkemizde geleneksel yöntemlerle tıbbi tedavi, çağına göre son derece önem verilmiş şifahanelerde, kendince bilimsel yöntemleriyle, tedavi usulleriyle, yetişmiş hekimlerle asırlar boyunca verilmekteydi. Avrupa rönesansından önce,  o dönem için tıbbi tedavi ülkemizde çok gelişmişti. Avrupa’da rönesansla beraber 16. yüzyılda tıbbi tedavi ve hekimlik, diğer bilimsel alanlarda olduğu gibi geleneği reddetti ve bilimsel yöntemlerle modern tıp düşüncesi doğdu ve ilerleyen asırlarda kurumsallaştı.

Ülkemizde batının gelişmiş kurum ve disiplinlerini yerleştirmeyi amaçlayan yenilikçi Padişah 2. Mahmut zamanında, 14 Mart 1827 tarihinde, “Tıphane-i Amire” ve “Cerrahhane-i Amire” adları altında modern tıp eğitimi veren okullar kuruldu.

İlk Tıp Bayramı kutlamasında amaç, İstanbul’un işgalini protesto etmekti.

Birinci Dünya Savaşı’nın yenik tarafında olan Osmanlı Devleti işgal altındayken, toplumun en aydınlık ve memleketin gidişatına en duyarlı kitlesini oluşturan hekimler, İstanbul’un işgalini protesto etmek için 1919 yılında Tıphane-i Amire’nin kuruluş yıldönümünde Tıp Fakültesi Talebe Cemiyeti, Dâr-ül Fünun Konferans Salonu’nda bir tören düzenleyerek tepkilerini gösterdiler.

Tıp Bayramı Tüm hekimlerimizin Tıp Bayramı kutlu olsun!

Tıphane-i Amire’nin kurulduğu Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı

Bu törende Tıp Fakültesi’nin tarihi anlatıldı, hocalar anıldı, I. Dünya Savaşı’nda 680 Türk, 40 Rum, 35 Ermeni, 10 Musevi olmak üzere toplam 765 öğrencisinin silah altına verildiği, bunların 415’inin şehit olduğu açıklandı. (Kaynak: istanbultip.istanbul.edu.tr)

Ancak bu ilk toplanışta amaç Tıp Bayramı’nı kutlamak değildi. Nitekim 1927’den sonra bir süre Bursa’da Yıldırım Darüşşifasında ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı varsayılan tarih, 12 Mayıs, Tıp Bayramı olarak kutlandı. Daha sonra tekrar 14 Mart tarihi Tıp Bayramı olarak benimsendi ve günümüzde halen bu tarihte kutlamalar yapılmaktadır.

Continue Reading

POPÜLER BİLGİLER